השימוש בעצמי

פ.מ. אלכסנדר הציג מושג חדש לזמנו – השימוש בעצמי (The use of the Self). זוהי גם הכותרת של ספרו השלישי שיצא לאור בעברית בתרגומה של עפרה ברלך. בספר זה מציג אלכסנדר את השיטה בשפה קלה יחסית לשאר ספריו. למתעניינים בשיטה הרוצים לקרוא את ספריו של אלכסנדר אני ממליץ להתחיל בקריאת ספר זה ולא בקריאתם על פי סדרם הכרונולוגי.

בספר השימוש בעצמי מציג אלכסנדר את המושג שימוש ואת הקשר בין שימוש ותפקוד.

המושג השימוש בעצמי, כמו מושגים אחרים בהם אנו משתמשים בשיטת אלכסנדר, לא תמיד קל לתפישה. אחת הבעיות שאלכסנדר נאלץ להתמודד איתן היא בחירת המילים בהן הוא משתמש לצורך העברת השיטה. הקושי הזה קיים גם היום. הסיבה לקושי נובע מהצורך להעביר במילים מוכרות חוויות לא מוכרות ותובנות חדשות.

אחת הדרכים להתמודד עם הקושי הזה היא להשתמש בדימויים מתוך עולם הדימויים המוכר. כדי להסביר את המושג אשתמש בדימוי של מכונית מאחר שזהו דימוי המוכר פחות או יותר לכולנו ויחסית קל לנו לחשוב על "השימוש שלי במכונית" ועל "תפקוד המכונית".

ברור לכולם שאם נעמיס מכונית פרטית במשקל יתר, כזה שהיא לא מתוכננת לשאת, נוכל לעשות זאת ונסיים את הנסיעה בהצלחה. למעשה נוכל לעשות זאת שוב ושוב ודבר לא יקרה – הכול יעבוד. עם הזמן, אם נמשיך להשתמש במכונית בצורה כאת, יתחילו כל מיני תופעות – רעשים, חריקות, קושי בהיגוי, ועדיין נוכל יום יום להעמיס את המכונית בעומס יתר, להניע ולנסוע. עד שיום אחד תופיע תופעה חמורה – למשל הקפיצים יתפרקו – והמכונית תושבת. המכונאי במוסך יזהה מיד את התקלה ויש סיכוי שגם יגיד לנו מה עשינו שגרם לבעיה, או במילים אחרות מה בשימוש שלנו במכונית היה לקוי ואיך זה קשור לתפקוד הלקוי שלה. אנחנו נהנהן בהסכמה ונשלם את המחיר.

באנלוגיה למכונית, גם לנו יש עומס מיותר ולאורך זמן עומס היתר יפגע בנו. זהו חלק מהשימוש שלנו בעצמנו. באמצעות שיטת אלכסנדר אנחנו לומדים מה אנחנו יכולים לשפר בשימוש שלנו בעצמנו, מהם האמצעים שבעזרתם אנחנו יכולים לשנות זאת ומה כדאי שיהיה הכיוון של השינוי.

עם הזמן אנחנו מגלים שהתפקוד שלנו משתפר. אם הגענו לשיטה עם כאב או קשיים תפקודיים מסוימים ייתכן שנגלה שהם חלפו. יתכן גם, כפי שכותב וולטר קרינגטון בפרק תפקוד כללי, שנגלה שאותה תופעה ספציפית לא נפתרה ותופעה אחרת, לכאורה לא קשורה, נעלמה לחלוטין או שיש בה הקלה משמעותית. כך או כך שינוי הרגלי השימוש שלנו בעצמינו יביא לתפקוד משופר ולאיכות חיים משופרת.

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: