עצמת המחשבה

בשנים האחרונות הולכת ומתרחבת ההכרה בכך שבאדם לא רק קיימים "גוף" ו"נפש" אלא שהם שזורים במידה שלא ניתן להפרידם. ברור היום גם למדע הרפואה שאי אפשר לנתק בין תופעות נפשיות לתופעות פיזיות והרפואה המערבית התחילה אט אט לנסות להשתמש בעובדה הזו לצרכיי ריפוי.

פ.מ. אלכסנדר, מגלה ומפתח שיטת אלכסנדר, הבין את העובדה הבסיסית הזו כבר לפני למעלה ממאה שנה ולא רק השתמש בה אלא ביסס עליה את הטכניקה שלו. השיטה היא שיטה מנטאלית חינוכית בעיקרה. בשיטת אלכסנדר אנחנו משתמשים באמצעים מחשבתיים (להם אנו קוראים הוראות או הנחיות) על מנת לשפר את פן הפיזי שבנו. בשיטה אנחנו מקבלים את השלמות הפיזית-נפשית לא רק מבחינה רעיונית אלא חווים אותה על בשרינו.

השורש של המלה העברית עצמה משותף גם למלה עצם. ואמנם שיטת אלכסנדר משתמשת בעצמת  המחשבה על מנת לחולל שינויים פיזיים מבניים, עד כדי שינוי המבנה השלדי (העצמות).

כל מי שרוכש לעצמו עצמה (למשל יכולת פיזית או צבאית, גרעינית) כדאי לו להשתמש בה בתבונה ולפתח, יחד עם התפתחות העצמה, גם יכולות של ויסות ובקרה. כך גם בשיטת אלכסנדר אנו מפתחים את יכולת הבקרה וכן השימוש של הטכניקה בעצמת המחשבה אינו ישיר אלא עקיף. כך שאיננו מפעילים מניפולציות ישירות על האיברים, השרירים והעצמות אלא פונים למנגנון המשפיע על כל אלה בצורה עקיפה.

"מעולם לא אמרתי לאיש לעשות דבר כלשהו. אמרתי להם לחשוב"

פ.מ. אלכסנדר

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: