תפקוד כללי

תרגום לפרק General Functioning מתוך The Act of Living מאת וולטר קרינגטון 31 במאי, 1989

מאנגלית: מני לוי 2008

תפקוד כללי

חשוב מאוד, כפי שכבר ציינתי לעיתים קרובות, להמשיך להזכיר לעצמנו שבדרך כלל לא קיים במדע מושג של תפקוד כללי. כמורים לאלכסנדר יש לנו תפישה של תפקוד כללי מפני שאנו ערים במיוחד לאופן בו צורת השימוש שלנו משפיעה על התפקוד הכללי. אם אתה מושכים למטה תהיה לזה תמיד בסופו של דבר השפעה על הנשימה, מחזור הדם, מערכת העיכול שלכם וכל השאר. בהחלט אפשר למשוך למטה בצורה כזאת שתגרום אולי נזק גדול יותר למחזור הדם מאשר לנשימה. או שתמשכו למטה כך שתגרמו נזק נורא ממש לנשימה שלכם, והקיבה לא תפגע כי במקרה ניחנתם בקיבה מברזל. אתם יכולים לקבל את כל הוריאציות השונות האלה, אבל עצם העניין הוא שאם תמשכו למטה תמיד תהיה לזה השפעה על התפקוד הכללי שלכם.

מצד שני, אם אתם מצליחים לכוון במידה מסוימת, ולהעלות את עצמכם מעט, זה יגרום לעליה ברמת התפקוד הכללי. אבל אותה לוגיקה ישימה גם ביחס למקרה הזה; כלומר, כשאתם מתחילים לעלות אתם יודעים שתהיה לזה השפעה ברוכה, אבל אתם צריכים לראות כיצד היא תבוא לידי ביטוי. יתכן שהתפישה שלכם של הבעיה היא שיש לכם מערכת עיכול קלוקלת או זרימת דם גרועה. אתם מתחילים לעלות וייתכן שכל השאר משתפר, מלבד העיכול או זרימת הדם או אותו דבר מסוים שהסתכלתם עליו.

דוגמה טובה היא כאב. יתכן מאד שאנשים יבוא לקבל שעורים בגלל כאב שמטריד אותם, והם יכולים לקבל שעורים והתפקוד הכללי שלהם משתפר באופן מרשים, והחברים שלהם רואים אותם נעים אחרת ואומרים, 'אתה נראה כה שונה, מה עשית?' אבל עדיין, הכאב ממשיך. כך שאינכם יכולים להבטיח ששיפור ברמת התפקוד הכללי יביא לשינוי המסוים שאליו אתם מייחלים. ובמידה שווה, אינכם יכולים להיות בטוחים שאם תורידו את רמת התפקוד הכללית התוצאה המיידית תהיה ההשפעה ההפוכה לה אתה מצפים. לעיתים קרובות אנשים בעלי שימוש גרוע ביותר יכולים לצאת נקי מכל מני דברים אבל כאן אתם צריכים לזכור שהחיים אינם הוגנים ואין צדק. זה מה שאתם צריכים לשמור במחשבתכם.

כשאנו מדברים על צורת השימוש אנחנו מוּעדים ליפול לתוך מלכודת ההפרדה המורגלת. אנחנו עשויים למצוא שאנחנו חושבים במושגים פיזיים , במושגים של רקמת הגוף, שרירים, עצמות, וכל הדברים האלה, אולי גם עצבים. אבל אנחנו לא מביאים בחשבון מחשבות והרגשות ומשאלות ורגשות ואת כל הצד המנטאלי של העניין. המושג צורת שימוש הוא מושג הוליסטי המכיל לא רק את המחשבות וההרגשות והרגשות, אלא גם, בחשיבות עליונה, מכיל את התשוקות והרצונות שלכם. זהו השיקול העיקרי. הכול מסתכם בסופו של דבר למה שאתם רוצים, וגילוי הדבר אותו אתם רוצים.

כשאתם רוצים משהו גופכם מתחיל לעבוד בהתאם לרצונות שלכם. כמובן שכשאתם עומדים בפני סיטואציה בה ישנו בברור שימוש לרעה (misuse), אתם יכולים לומר שאף אחד לא רוצה שימוש לרעה. וכמובן, יהיה צדק בדברכם. אף אחד לא מעוניין בשימוש לרעה, אבל הם יכולים להיות כל כך מבולבלים ומסובכים לגבי הרצונות שלהם, שהסימנים המבולבלים, השדרים המבולבלים, מפעילים את המערכת השרירית בצורה כזאת ששימוש לרעה הוא התוצאה הבלתי נמנעת.

כך שאם אתם מסוגלים להפעיל השהיה (inhibition) כך שתזהו מה אתם לא רוצים שיקרה ואכן תוודאו שזה לא יקרה, אתם יכולים להביא לשינוי בשימוש שלכם כך שהתפקוד הכללי שלכם ישתפר. אבל כדי שזה יקרה, הכול חוזר בסוף לשאלת הרצון.

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: